Paradigmaváltás az áttétes melanoma malignum kezelésében
2011-12-15Az Európai Gyógyszerhatóság (EMA) 2011 júliusában törzskönyvezte a Bristol-
Myers Squibb gyógyszercég új, az ipilimumab hatóanyagú Yervoy® 5 mg/ml koncentrátum oldatos infúzióhoz nevű készítményét előrehaladott (nem reszekábilis vagy metasztatikus) melanomában szenvedő felnőttek kezelésére azoknak, akik korábban már kaptak kezelést. A Yervoy® az elmúlt több mint 30 évben az első és egyetlen terápia a metasztatikus melanoma kezelésében, amely szignifikánsan javította ezen betegek túlélését. Az Európai Orvosi Onkológiai Társaság (European Society for Medical Oncology, ESMO), 2011. szeptember 23–27. között, Stockholmban tartott kongresszusán a Bristol-Myers Squibb gyógyszercég egy sajtótájékoztató sorozatot tartott a melanoma és az új immuno-onkológiai terápiás lehetőségek, a Yervoy® alkalmazásával elért eddigi eredmények és perspektívák témakörében.
A malignus melanoma az egyik legagresszívebb daganatos megbetegedés, amely igen gyorsan eredményez távoli metasztázisokat. A kimutatható metasztázissal rendelkező betegek 75%-a 1 éven belül meghal, az 5 éves túlélés <10%. Ennek azért is nagy a jelentősége, mert a melanoma a leggyorsabban növekvő előfordulású malignus megbetegedés a férfiaknál, és a második a nőknél, amelynek a prevalenciája az elmúlt 30 évben 237%-kal emelkedett. Évente több mint 68 000 új esetet regisztrálnak Európában, egyre fiatalabb életkorban jelentkezik, és több mint 20 000 beteg hal meg melanoma következtében, minden évben. Habár a melanoma malignum a bőr rosszindulatú megbetegedéseinek csupán 4%-át adja, mégis a bőrrákhoz köthető halálozás 80%-áért felelős.
A nagyon rossz prognózis és a hatékony terápiás lehetőségek hiánya miatt az áttétes malignus melanoma kezelése egy megoldatlan feladat az orvostudomány számára. Az utóbbi, több mint 30 évben nem került bevezetésre egyetlen olyan gyógyszer, vagy gyógyszerkombináció sem, amely pozitívan befolyásolta volna a túlélést a betegség ezen szakaszában.
2011-ben, azonban új korszak kezdődött azon előrehaladott (nem reszekábilis vagy metasztatikus) melanomában szenvedő felnőttek kezelésében, akik korábban már kaptak kezelést, ugyanis az Európai Gyógyszerhatóság (EMA) törzskönyvezte ebben az indikációban a Bristol-Myers Squibb gyógyszercég új készítményét, az ipilimumab hatóanyagú Yervoy®-t, amivel minden bizonnyal egy paradigmaváltás indult el a melanoma malignum terápiás megközelítésében. A Yervoy® ugyanis nem közvetlenül a tumorsejteket veszi célba, hanem a szervezet tumorellenes immunválaszának a serkentésén keresztül fejti ki hatását. A Yervoy® egy first-in-class, humán monoklonális antitest, amely szelektíven kötődik a citotoxikus T-limfocita antigén 4-hez (CTLA-4), és specifikusan gátolja azt. A CTLA-4-nek kulcsszerepe van a normál immunválasz szuppressziójában, tehát a gátlásával a szervezet saját védelmi rendszerének a hatékonysága jelentősen fokozódik, a T-limfociták működőképessége javul, képesek megtámadni és elpusztítani a szervezet-idegen antigéneket expresszáló tumorsejteket.
Mind a Yervoy® hatásmechanizmusa, mind a vele végzett Fázis II-es vizsgálatok post-hoc analízisei azt mutatták, hogy a szer hatása független a BRAF génmutációs státustól. A Yervoy® adagolása egyszerű séma alapján történik. A betegek 4 alkalommal kapnak 3 mg/testtömegkg ipilimumabot, 90 perces intravénás infúzióban, három hetes időközökkel. A hatás kialakulásához bizonyos latenciaidő szükséges, de a betegek többségében már az első 12 hét során kialakul, és a tumorszövet csökkenésében nyilvánul meg. Meg kell említeni azonban, hogy a betegek egy részében a terápia kezdetén a tumortömeg nőhet, sőt új léziók is megjelenhetnek. Ez nem jelenti a terápia sikertelenségét, mert ezekben az esetekben is bekövetkezik a későbbiekben a tumorszövet regressziója. Mindez, a látszólag paradox jelenség a Yervoy® egyedi hatásmechanizmusából ered, ami nem közvetlenül a tumorsejteket célozza meg, hanem a szervezet immunválaszát javítja. Megállapították, hogy ez a kezdeti tumorszövet-növekedés valójában T-limfocita beszűrődésnek tulajdonítható, ami a gátlás alól felszabadított, hatékonyabb immunválasznak köszönhető.
Minden onkológiai terápia hatékonyságának a mérésére a betegek túlélése az aranystandard. A Yervoy® az elmúlt több mint 30 évben az első és egyetlen terápia azon előrehaladott (nem reszekábilis vagy metasztatikus) melanomában szenvedő felnőttek kezelésére, akik korábban már kaptak kezelést, amely szignifikánsan javította ezen betegek túlélését. Ezt a nagy jelentőségű Fázis III-as klinikai vizsgálat, az MDX010-020 (1) eredményei igazolták, amelyben 676, előzőleg már konvencionális terápiával kezelt, nem reszekábilis vagy metasztatikus melanomában szenvedő beteg vett részt. Ebben a randomizált, kettős vak vizsgálatban a Yervoy® kezelés hatékonyságát hasonlították össze önmagában és glycoprotein 100 vakcinával (gp100) kombinációban (a gp100 peptid vakcina egy kísérleti stádiumban lévő kontroll), az önmagában adott gp100 vakcina hatékonyságával. A betegek 3 hetente, 4 dózisban kapták a Yervoy®-t, a toleranciájuknak megfelelően (indukciós kezelés). Azok a betegek is tovább kapták az indukciós kezelést, akiknél a nyilvánvaló daganatmennyiség az indukciós periódus befejezése előtt növekedett, amennyiben a toleranciájuk, és a teljesítmény státusuk megfelelő volt. A daganat Yervoy® – kezelésre adott válaszát az indukciós kezelés befejezése után értékelték. Kiegészítő Yervoy® kezelést (reindukciós kezelést) kíséreltek meg azoknál a betegeknél, akiknél egy kezdeti klinikai válaszreakció (részleges vagy teljes) vagy a tumor első értékelésétől számítva több, mint 3 hónapig tartó állapotstabilizálódás után a módosított WHO kritériumok szerinti progresszív betegség alakult ki.
Az elsődleges végpont a gp100-csoportban észlelthez viszonyított teljes túlélés volt a Yervoy®+gp100-csoportban. A legfontosabb másodlagos végpontok a Yervoy® monoterápiás csoportban észlelthez viszonyított teljes túlélés volt a Yervoy®+gp100-csoportban, valamint a Yervoy® monoterápiás csoportban észlelthez viszonyított teljes túlélés a gp100-csoportban.
A vizsgálat során az ipilimumab szignifikánsan javította a betegek teljes túlélését. A Yervoy®+gp100-csoportban a teljes túlélés 65%-os javulása volt megfigyelhető a gp100-csoporttal összehasonlítva (medián 10,0 hónap szemben 6,4 hónappal), azaz az ipilimumab kezelés 32%-kal csökkentette a halálozás kockázatát (hazard ratio HR=0,68, p<0,001). A Yervoy® monoterápia és a gp100 melletti teljes túlélés összehasonlításakor kapott relatív kockázat (HR) 0,66 volt (p=0,0026).
Az alcsoport-analízis kimutatta, hogy a teljes túlélésben észlelt kedvező hatás a betegek legtöbb alcsoportjánál (a betegség stádiuma, korábbi interleukin-2, kiindulási laktát-dehidrogenáz-szint, életkor, nem) konzisztens volt.
Az ipilimumab kezelés közel megkétszerezte a betegek 1 éves (46% a Yervoy®-csoportban szemben 25% a kontrollcsoportban) és 2 éves (24% a Yervoy® csoportban, szemben 14% a kontrollcsoportban) túlélését, a megelőző kezeléstől függetlenül. Az is bizonyítást nyert ugyanakkor, hogy az egyszeri, 4 adagból álló Yervoy® kezelés hatása hosszan tartó, hozzávetőlegesen két év után egy plató effektus figyelhető meg, ami a közel 5 éves (55 hónapos) utánkövetés során mindvégig megmaradt.
A Yervoy® monoterápiás csoportban a medián teljes túlélés 22 hónap volt a stabil állapotú (SD) és 8 hónap volt a progresszív betegségben szenvedő betegeknél. Az analízis időpontjában a teljes remissziót (CR) vagy részleges remissziót (PR) adó betegek esetén a mediánok nem kerültek elérésre, mivel ezen betegek több, mint 50%-a relapszusmentes maradt.
Azoknál a betegeknél, akiknél reindukciós kezelésre volt szükség, a legjobb teljes válaszadási arány (BORR) 38% volt a Yervoy® monoterápiás csoportban, és 0% volt a gp100-csoportban.
A betegség megfékezésének aránya (disease control rate – DCR) (meghatározása: CR+PR+SD) 75% volt a Yervoy® monoterápiás csoportban, és 0% volt a gp100-csoportban.
A vizsgálat során az ipilimumab-terápia okozta mellékhatások leggyakrabban a fokozott immunaktivitással voltak összefüggésbe hozhatók. Ezek többsége megfelelő gyógyszeres kezelés elkezdése vagy a Yervoy® elhagyása után megszűnt. A leggyakrabban jelentett mellékhatás a bőrkiütés, viszketés, fáradtság, hányinger, hányás, hasmenés, hasi fájdalom, csökkent étvágy volt, többségük pedig enyhe-közepesen súlyos volt.
Napjainkig közel 3000 előrehaladott melanomás beteg részesülhetett a Yervoy®-kezelés előnyeiből Európa több mint 400 centrumában a Bristol-Myers Squibb Kiterjesztett Hozzáférés Program (EAP, Extended Access Programme) kezdeményezése keretein belül. Azáltal, hogy az ipilimumab törzskönyvezésre került előrehaladott (nem reszekábilis vagy metasztatikus) melanomában szenvedő felnőttek kezelésére azoknak, akik korábban már kaptak kezelést, sokkal több beteg számára megnyílhat a lehetőség a Yervoy® terápiához való hozzáféréshez. Bátran mondhatjuk, hogy a Yervoy® kezelés a melanoma kezelésének egy új, immuno-onkológiai pillérévé válhat.
Azonban a Yervoy® nyújtotta terápiás előnyök nem állnak meg az előrehaladott melanománál. Jelenleg is kutatások folynak az ipilimumabbal a betegség korai szakaszában, első vonalbeli terápiaként is. További kutatások vizsgálják az ipilimumab esetleges szerepét más malignus betegségek terápiájában, mint a prosztatarák és a tüdőrák egyes típusai.
Cikk értékelése
Eddig 13 felhasználó értékelte a cikket. |
Hozzászólások