2016. november 10-én zajlott a Roche tudományos webkonferenciája, amely az előrehaladott basalsejtes carcinoma terápiás aspektusaival foglalkozott. A rendezvény Budapesten és kilenc vidéki városban zajlott, interneten keresztül is követhető volt, emellett a nézők számára online felület biztosított valós idejű kérdezési lehetőséget.

Viszonylag sok területen dolgozó orvos találkozhat bőrdaganatokkal, amely egyrészt gyakoriságuknak, másrészt a bőrfelületek nagyságának köszönhető. A leggyakoribb ezek közül is a basalsejtes carcinoma. Ezért is nevezhetjük rendkívül aktuálisnak jelen tudományos rendezvényt.

Két előadás hangzott el: Az első Juhász István professzor tolmácsolásában, a második prezentáció előadója Remenár Éva főorvos asszony volt.

Juhász professzor előadásának témája az egyik hazai centrumban a vismodegib célzott terápiával szerzett gyakorlati tapasztalatok voltak, amelynek keretében három előrehaladott basaliomás beteg esetét mutatta be. A daganatok mindhárom beteg esetén kiterjedtségük, és/vagy elhelyezkedésük következtében inoperábilisnak minősültek, így vismodegib terápiában részesültek. Az előadást megtekintve, megismerkedhetnek három beteg esetével, akiknél a gyógyulás műtéti, vagy radiológiai eljárás hatására valószínűleg elérhetetlen cél lett volna súlyos csonkítás nélkül.

Remenár főorvos asszony témája az előrehaladott basaliomák sebészi kezelése volt. Bár ma már egyre szaporodnak a nem műtéti terápiás lehetőségek basalsejtes carcinomák kezelésével foglalkozó orvosok fegyvertárában, a legtöbb esetben mégis a műtét tölti be a legfontosabb szerepet a betegség ellátásában. Ez a leghatásosabb, legeredményesebb módszer. Remenár főorvos asszony a primer sebészi beavatkozás fontosságára hívta fel a figyelmet, mivel ez meghatározza a beteg későbbi sorsát. Rendkívüli jelentőséggel bír az ép sebszéllel történő kimetszés, amelyben kiemelt jelentőségű a szövettani vizsgálat elvégzése. A rekonstrukcióra is vannak eltérő lehetőségek az elváltozás helyétől és kiterjedésétől függően, amely történhet primer sebzárással, szabadlebeny átültetéssel, vagy nyeles lebennyel. Azonban kiterjedt daganatok esetén még így sem lehet mindig kielégítő esztétikai és funkcionális eredményt elérni. Remenár doktornő rámutatott arra is, hogy ezen esetek megoldására keresett és kell is választ keresnie a tudománynak.

A webkonferencia megkoronázásaként elhangzottak kérdések, amelyek válaszaiból a basalioma kezeléséről talán még komplexebb képet kaphatott a hallgatóság. Tekintsék meg az előadásokat és a diszkussziót!

 
 
     
 
Roche (Magyarország) Kft., 2040 Budaörs, Edison u. 1.
Tel: 06-23-446-800, Fax: 06-23-446-860
email: hungary.medinfo@roche.com
web: www.roche.hu