Lapszám: Onkológia | 2011 | 1. évfolyam 4. szám

A Sanofi Onkológiai Divíziója elkötelezett a rákellenes gyógyszerkutatásban

2011-12-15

A Stockholmban megrendezett Nemzetközi Onkológia Kongresszuson bemutatott poszterek és elhangzott előadások között szép számmal szerepeltek olyan új kutatási és vizsgálati eredmények, amelyek a Sanofi Onkológiai Divíziójának tevékenységéhez kapcsolódnak. A kongresszus keretén belül az eddig elért eredményeikről és jövőbeli terveikről átfogó ismereteket nyújtó tájékoztatást tartottak.

A Sanofi Onkológiai Divíziója 2010-ben jött létre, székhelye az amerikai Massachusetts államban lévő Cam­bridge-ben és Franciaországban, Vitry-ben található, ahol a tudományos eredményeket a mindennapi gyakorlat nyelvére lefordítva igyekeznek olyan hatékony rákellenes terápiákat kifejleszteni, amelyek a rákbetegek kezelésének eddig megválaszolatlan kérdéseire adhatnak választ. „A Sanofi Onkológiai Divíziója elkötelezett a rákgyógyítás tudományos és innovatív kutatása iránt” – mondta el bevezetőjében Tal Zaks, a Divízió fejlesztési igazgatója, majd így folytatta: „Meggyőződésünk, hogy a vezető szaktekintélyekkel való együttműködés, szaktudásuk bevonása tudományos kutatásainkba és az eddigi eredményeinken alapuló közös munkánk sikeres lesz.” A bemutatott portfolio szerint jelenleg több mint tíz vegyület áll klinikai fejlesztés alatt, beleértve a kisebb molekulákat és a biológiai szereket is. A legutóbbi eredményeik közül 3 hatóanyagról bővebb tájékoztatás is elhangzott a kongresszuson szervezett szimpóziumokon.

 

 

Aflibercept – egyedülálló hatásmechanizmusú angiogenezis gátló szer

 

Az aflibercept (Zaltrap®) erősen kötődik az angiogenezis folyamatában kulcsszerepet játszó vaszkuláris endo­teliális növekedési faktor VEGF-A és VEGF-B formájához is, valamint a placentáris növekedési faktorhoz. Eric Van Cutsem arról számolt be, hogy az új molekula FOLFIRI rezsimmel kombinálva a fázis III VELOUR-vizsgálatban placebóval szemben bizonyította hatékonyságát olyan metasztatikus kolo­rektális rákban szenvedő betegek esetében, akik előzőleg oxaliplatin-keze­lésben részesültek. A vizsgálat eredménye szerint az aflibercept kezelés egyaránt javította a betegek teljes túlélését és a progressziómentes túlélést, valamint a kezelésre történő válaszadási arány is javult. A vizsgálat előre meghatározott alcsoportjainak az elemzéséből az is kiderült, hogy a kedvező eredmények következetesen, minden betegnél megvalósultak, és ezt az sem befolyásolta, hogy a betegek kaptak-e előtte beva­cizumab kezelést vagy sem.
Az aflibercepttel jelenleg két másik vizsgálat van folyamatban. A fázis II AFFIRM-vizsgálatban ugyancsak áttétes kolo­rektális rákos betegekben vizsgálják az aflibercept hatékonyságát, azonban első vonalbeli kezelésként és FOLFOX rezsimmel kombinációban. A fázis III VENICE-vizsgálatban pedig hormon-refrakter áttétes prosztatarák első­ vonalbeli kezeléseként adják doce­taxellel és prednizonnal kombinációban. Az eredmények 2012-ben várhatók.

 

 

Semuloparin – ígéretes új heparinmolekula

 

A semuloparin egy ultra-alacsony molekulasúlyú új heparin (ULMWH), amelynek a molekulasúlya 2000-3000 Da közé esik. A trombinhoz képest közel 80-szor szelektívebben kötődik a Xa faktorhoz, de emellett anti-faktor IIa aktivitással is rendelkezik. Giancarlo Agnelli beszámolt arról, miszerint a fázis III SAVE-ONCO-vizsgálatban igazolást nyert, hogy a napi 20 mg semu­loparin hatékonyan előzi meg a kemoterápiában részesülő daganatos betegekben a vénás tromboembóliát (VTE). Az új hatóanyag biztonságos, mivel a vizsgálat tanúsága szerint nem növelte a klinikailag releváns vérzések előfordulását. A VTE onkológiai betegekben történő profilaxisának jelentőségét a Gary H. Lyman és munkatársai által végzett, több mint 30.000 beteg adatai alapján készült obszervációs vizsgálat is megerősítette.

 

 

Cabazitaxel – hatékony félszintetikus taxán származék

 

A cabazitaxel hatóanyagtartalmú Jevtana® 2011 márciusában kapta meg a forgalmazáshoz szükséges hatósági engedélyeket. A 450 molekula közül kiválasztott ca­bazitaxel a docetaxelnél aktívabb molekula kemoterápiarezisztens tumorok esetén is. Hosszú évek óta a cabazitaxel volt az első, amiről a TROPIC-vizsgálatban sikerült igazolni, hogy a metasztatikus hormonrefrakter prosztata karcinómában szenvedő betegekben a docetaxel kezelés után pro­grediáló betegség esetén adva, szignifikáns mértékben javítja a túlélést, 30%-kal csökkenti a halálozási kockázatot a mitoxanronnal kezelt aktív karhoz képest – mondta el Amit Bahl. A caba­zitaxel kezelés jó életminőségben további hónapokat jelenthet a betegeknek.

Cikk értékelése

Eddig 1 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások